Moomin Language School -koulutus Tampereella 14.2.2018


Tampere on edelläkävijä kielen opetuksen varhentamisen saralla Suomessa. Kaupungissa halutaan edistää kielitietoisuuden kasvua varhaiskasvatuksen ja perusopetuksen yhteisen kielirikasteisen hankkeen avulla ja olla osana globaalikasvatusta. Kieliä opitaan jo päiväkodissa ja alkuopetuksessa.
Englantia päiväkodeissa jo parin vuoden ajan
Englantia on Moomin Language Schoolin avulla opiskeltu muutamissa varhaiskasvatusyksiköissä jo parin vuoden ajan. Kieleen tutustutaan toiminnallisesti; leikkimällä, pelaamalla, tutkimalla ja matkimalla. Päiväkoti-ikäiset lapset harjoittelevat itsenäisesti sanastoa ja kielioppia digitaalisen sovelluksen avulla viisi minuuttia päivässä. Lisäksi opettaja pitää viikoittain englanninkielisen leikkituokion. Tampereella halutaan hyödyntää kielellisen herkkyyskauden tuomia mahdollisuuksia: 3-7-vuotiaana lapsi oppii helposti jopa useita kieliä. Kun hän saa kosketuksen vieraisiin kieliin varhain, niiden opiskelu tulee olemaan helpompaa myöhemmin.
Kuva: Kävimme kouluttamassa Moomin Language Schoolin käyttöä Tampereella 14.2.2018. Kuvassa Juha Telkkinen avaa päiväkotien kasvattajille varhaisen kielenoppimisen merkitystä ja digitaalisen välineen hyötyjä oppimisessa.
Moomin Language School maahanmuuttajien S2-opetukseen
Moomin Language School -palvelua laajennetaan Tampereelle uusiin päiväkoteihin. Tarkoitus on lisätä S2-version käyttöä niin, että yhä useammat maahanmuuttajalapset voivat oppia Suomea sen avulla. Olipa kyseessä työperäinen maahanmuuttaja tai pakolainen, aloitus on hankalaa, jos yhteistä kieltä ei ole lainkaan. Moni lapsi tulee päiväkotiin vailla minkäänlaista suomen kielen taitoa. Moomin Language Schoolin ja iPadin tai tabletin avulla lapsi voi itsenäisesti harjoitella suomea omaan tahtiinsa. Hän kuulee oikean ääntämyksen ja voi harjoitella sitä rauhassa. Selkeät kuvat ja grafiikat auttavat häntä ymmärtämään kieltä. Samalla hän oppii kuvien avulla uutta kulttuuria, ruoka-aineita, luontoon liittyvää sanastoa ja maamme eläimistöä. Kielioppi vahvistuu toiston ja pelillisten tehtävien kautta.
Kuva: Tampereen koulutuspäivänä ennätimme käydä iki-ihanassa Muumimuseossa, jossa ihastelimme Tove Janssonin alkuperäisiä muumiteoksia. Museossa oli taianomainen tunnelma. Toven upea ura esiteltiin vaihtuvassa näyttelyssä, joka on nähtävissä 3.6.2018 asti. Näytillä on mielenkiintoisia teoksia varhaisimmista 1930-luvun mustista muumeista ja Garm-lehden sota-aikaisista poliittisista satiirikuvituksista 1950-luvun ensimmäisiin muumituotteisiin ja 1990-luvun muumianimaatioihin. https://muumimuseo.fi/nayttelyt/tove-ja-muumit/