Uutiskirje 10-2013
Promentor ja Teknologiateollisuus yhteistyöhön
Teknologiateollisuus otti uuden suunnan henkilöstön kielikoulutuksessa syksyllä 2013. Koulutuksessa käytetään nykyaikaista opetusmenetelmää, jossa opiskelu Promentorin verkkokielikursseilla yhdistetään ryhmätapaamisiin kouluttajan kanssa. Kielikoulutusjärjestelyt käynnistyivät jo ennen kesää verkossa tehtävällä tasotestauksella ja tarvekartoituksella. Koulutuksessa keskitytään etenkin englannin kielitaidon, vakuuttavan esiintymisen ja kommunikaatiotaitojen kehittämiseen sekä kirjallisen viestinnän hallintaan.
Promentor rekrytoi 200 uutta kielikouluttajaa verkkoon
Promentor Solutions Oy on solminut yhteistyösopimuksen Skilltize Oy:n kanssa.Yhteistyön tarkoituksena on vauhdittaa suomalaisen opetus- ja koulutustyön vientiä maailmalle. Promentor rekrytoi 200 kielikouluttajaa verkkoon antamaan reaaliaikaista opetusta. Valtaosa rekrytoitavista on suomalaisia opettajia ja kouluttajia, mutta sen lisäksi kouluttajia hankitaan kansainvälisiltä markkinoilta eri maista. Yhteistyössä partnerit varmistavat, että kouluttajilla on riittävä pedagoginen osaaminen.
Suomalaiset Dibitassut opettavat kiinalaisille lapsille englantia
Suomalaisella Dibitassut-TV-sarjalla on yli 30 miljoonaa katsojaa ympäri maailman, erityisesti Kiinassa ja muilla Aasian suurilla markkinoilla. Espoolainen Promentor Solutions Oy toteuttaa animaatiohahmoilla Dibischool-kielikoulun kiinalaisille lapsille. MTV3 ja MTV3 Juniori -kanavilla pyörivän suomalaisten lasten ideoiman Dibitassut-animaatiosarjan kylkeen rakennetaan Dibischool-palvelu, jonka tavoitteena on opettaa lapsille englantia ympäri maailman. Palvelu julkaistaan ensimmäiseksi Kiinassa ja Suomessa.
Promentorin kielitaidon tasotesti korkeakouluihin
Promentor on uudistunut englannin ja ruotsin lähtötasotestit. Englannin tasotestiä on käyttänyt ensimmäisenä Jyväskylän ammattikorkeakoulu. Tasotesti testaa opiskelijan kielitaitoa monipuolisesti sisältäen esimerkiksi kuullunymmärtämisosion, ja testin arviointi noudattaa yleiseurooppalaista viitekehystä (CEFR), jossa on kuusi tasoa A1–C2. Opettajalle etuna on, että hän pystyy helposti yhdellä silmäyksellä näkemään opiskelijoiden tulokset. Testi myös vapauttaa opettajaa muihin tehtäviin, kun opiskelijoiden kielitaidon testaus onnistuu keskitetysti verkossa. Oppilaitoskohtaiset muutokset tasotestiin ovat tarvittaessa mahdollisia.
Suomen Verkko-Opistossa tapahtuu… Työelämän englannin kurssi opetuskäyttöön Helsingin työväenopistossa
Työelämän englannin tuntemuksen ja osaamisen tarve lisääntyy jatkuvasti. Promentorin ja Helsingin suomenkielisen työväenopiston yhdessä tuottaman verkkokurssin tavoitteena on helpottaa työelämän englannin hallintaa ja monikulttuurisen työympäristön ymmärtämistä. Verkkokielikurssi on otettu käyttöön Helsingin työväenopiston työelämän englannin monimuoto-opetuksessa. Kurssilla harjoitellaan keskeisiä työelämän kielenkäyttötilanteita joustavasti ryhmätapaamisissa sekä etänä. Keskeisenä sisältönä on omasta organisaatiosta ja suomalaisesta työelämästä kertominen ulkomaiselle vieraalle
OLEMME MUKANA SUKOLIN SYYSPÄIVILLÄ LAUANTAINA 5.10.2013 TAMPEREELLA SEKÄ PRO REXI -PÄIVILLÄ 10.–11.10.2013 HÄMEENLINNAN AULANGOLLA – TERVETULOA MOIKKAAMAAN!